Na, ez aztán tényleg támadás a magyar érdekek ellen.  Azért, mert hazánk nem kíván beengedni a piacra egy genetikailag módosított kukoricafajtát, az Európai Unió illetékes intézményei betámadják az egészséges környezethez és a demokratikus önrendelkezéshez való jogunkat.
Csak halkan jelzem: eddig ebben az ügyben példás nemzeti egység jellemezte a parlamenti pártokat, amelyek végre egyszerre artikulálták nemzeti érdekeinket. (Amúgy helyesnek tartom, hogy Magyarország az EU tagja, de szerintem ebben az ügyben nem szabad engednünk.)
És akkor következzék az esetleírás egy nálam szakavatottabbtól.

"Ne kukoricázzunk a demokráciával!
2009. február 21.

Magyarország négy évvel ezelőtt úgy döntött, hogy nem tart igényt a Monsanto által fejlesztett, Bt-toxint termelő kukoricafajtára. Tette ezt egyfelől a hazai lakosság genetikailag módosított élelmiszernövényeket elutasító stabilan 70%-ra tekintettel, másfelől azon meggyőződés által vezetve, hogy a hazai agrárium egésze számára a moratórium bevezetése gazdasági érdek is.
Exportpiacaink többsége következetesen ellenzi a génmódosított terményeket, így a moratórium a biztos GM-mentesség versenyelőnyét biztosítja a magyar termelőknek, költséges, hosszadalmas és csak részben megbízható vizsgálatok nélkül. Végezetül pedig azokra a független vizsgálati eredményekre támaszkodott a döntés meghozatalakor, melyek egyértelműen a kérdéses kukoricafajta káros hatásait támasztották alá. Magyarországon több kutatóintézet bevonásával 2001-ben indultak azok a környezetanalitikai és ökotoxikológiai vizsgálatok, amelyben azt állapították meg, hogy a MON810-es fajták által egy hektáron termelt Cry1-toxin mennyisége nagyságrendekkel meghaladja a hasonló hatóanyagú permetező szerben Európában engedélyezetten kijuttatható mennyiséget. Hagyományos növényvédelem keretében a Monsanto növénye által környezetébe juttatott toxinmennyiség nem lenne kiszórható – ennek a határértéknek pedig oka van. A vizsgálatok szerint a tarlóban megmaradó toxin káros a talajfaunára nézve, a MON810-es kukorica pollene kiülepedve tömegesen pusztítja védett lepkefajok lárváit, valamint könnyedén beporozza a közelben levő, nem génmódosított kukoricát is, így rövid időn belül GM-szennyezést okozva az elvileg ettől mentes termelők állományaiban is. A MON810 kukorica fogyasztásának hatásáról az állatkísérletek során nem kaptunk minden tekintetben megnyugtató eredményeket.
Elég meggyőzők voltak ezek a bizonyítékok ahhoz is, hogy 2006-ban a parlament országgyűlési határozatban erősítse meg a magyar tilalmat, annak bizonyítékául, hogy az eddigiek mellett még politikai konszenzus is övezi hazánkban a moratóriumot.
Az Európai Unió mindezek ellenére visszatérően próbálkozik a hazai tilalom feloldásának kikényszerítésével. Két évvel ezelőtt egyszer már a Környezetvédelmi Miniszterek Tanácsa elé vitte a magyar moratórium ügyét. Akkor – nem kevés munkával – sikerült a fenntartáshoz szükséges kétharmados többséget megszereznünk, és így megmaradt hazánk génmódosítás-mentessége. Mindeközben tavaly decemberben a Miniszterek Tanácsa decemberben elvi állásfoglalást fogadott el arról, hogy felül kell vizsgálni a GM növények engedélyezésének európai rendszerét, az elővigyázatosság elvének szellemében. Ehhez képest ugyancsak meglepő, hogy a felülvizsgálat előtt az Unió még gyorsan megpróbálkozik a magyar moratórium újbóli feloldásával a Miniszterek Tanácsa március 2-i ülésén.
Érthetetlen az Unió eljárása, amelyben a világos bizonyítékok ellenére ragaszkodik a kérdéses kukorica engedélyezéséhez. Itt már nem csupán az egészséges környezet, de demokratikus önrendelkezési jogaink forognak kockán. Abban bízunk, hogy ezt a többi tagállam is megérti, és segít Magyarországnak, hogy saját hatáskörünkben dönthessünk, akarunk-e génmódosított növényeket vagy sem. Ezt kérjük most az EU 27-ektől. Csehországnak, mint az Uniós soros elnökének, megkülönböztetett szerepe lehet ebben, ezért jöttünk el ide személyesen is.
Az LMP korábban a cseh kormánykoalíció tagjához, a cseh Zöld Párthoz, valamint az Európai Zöld Párthoz fordult, hogy vessék latba befolyásukat annak érdekében, hogy Magyarország távol tarthassa a mérvadó szaktekintélyei által kockázatosnak ítélt Monsanto-kukoricát. Információink szerint a cseh álláspont a magyar moratórium fenntartásának támogatása felé mozdult. Ezúton is szeretnénk megköszönni cseh barátainknak eddigi támogatásukat, és kérjük, hogy legyenek segítségünkre a továbbiakban is.

Jávor Benedek beszéde elhangzott 2009. február 20-án a Cseh Köztársaság nagykövetsége előtt."
 (Forrás: www.lehetmas.hu)
 

A bejegyzés trackback címe:

https://provokativpolgar.blog.hu/api/trackback/id/tr15959538

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása